oferta galeria kontakt dojazd
 

SPORT I REKREACJA

NARCIARSTWO ZJAZDOWE

- Kompleks Narciarski SkiArena Szrenica w Szklarskiej Porębie to 2 kolejki krzesełkowe oraz 4 wyciągi orczykowe. Trasy o łącznej długości ponad 10 km
www.sudetylift.com.pl/nartostrady.html

- Kompleks narciarski Śnieżka w Karpaczu to 6 wyciągów orczykowych oraz dwie kolejki linowe.
www.kopa.com.pl/zima/cennik.html

NARCIARSTWO BIEGOWE

- Trasy biegowe w Jakuszycach to doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa biegowego dla amatorów i wyczynowców. Dzięki doskonałym warunkom klimatycznym pokrywa śnieżna zalega grubą warstwą do późnej wiosny. Od lat na terenie ośrodka rozgrywana jest znana wśród miłośników narciarstwa biegowego impreza sportowa - Bieg Piastów ( w 2000 r odbyła się 12 marca ). Ośrodek Narciarstwa Biegowego "Jakuszyce" oferuje trasy biegowe o różnym stopniu trudności, o łącznej długości około 100 km.
Większość tras położona jest w Górach Izerskich na terenie Nadleśnictwa Szklarska Poręba i częściowo Nadleśnictwa Świeradów Zdrój.
Trasy wyczynowe posiadające homologację światową FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej):
1. Trasa Unii Europejskiej - 7.500 m (CL, F) klasa D
2. Trasa Elektrowni Turów - 5.005 m A (Cl) klasa E
3. Trasa PKO Bank Polski - 5.090 m B (F) klasa E
4. Tras Marszałkowska - 1.000 m ( do 1.500m) klasa D
Trasy spacerowe
Narciarskie trasy spacerowo - turystyczne około 100 km
Wszystkie trasy tworzą pętle w kształcie listka koniczyny i łączą się ze sobą, dając możliwość łączenia tras przejazdu lub wyboru z dostosowaniem do własnych potrzeb.
• Najwyżej położony punkt na trasach - 1003 m n.p.m..
• Najniżej położony punkt na trasach - 752 m n.p.m..
W Ośrodku Narciarstwa Biegowego Jakuszyce znajduje się wypożyczalnia sprzętu biegowego.
Na trasach obowiązuje ruch prawostronny.
http://www.jakuszyce.info.pl/

SPORTY LOTNICZE

Dzięki dobrym warunkom wietrznym i powstającej poprzez specyficzny układ wiatrów „karkonoskiej fali”, region jeleniogórski odznacza się wyjątkowo sprzyjającym lotnictwu mikroklimatem Funkcjonuje tutaj Aeroklub Jeleniogórski, który działa na Lotnisku w Jeleniej Górze – słynnym ośrodku tzw. falowych lotów wysokościowych, gdzie szybowce wznoszą się tu na rekordowe wysokości nawet do 8 tys. metrów. Drugi ośrodek znajdujący się w Jeżowie Sudeckim – Góra Szybowcowa, znany jest jako ośrodek szybowcowo-lotniowy, gdzie odbywają się treningi i szkolenia.

SZLAKI PIESZE

W kotlinie jeleniogórskiej znajduje się 2000 km szlaków pieszych. Dobrze oznakowane szlaki pozwalają penetrować najciekawsze zakątki Karkonoskiego Parku Narodowego, a także pozostałych terenów Sudetów Zachodnich. Na terenie Parku Narodowego wyznaczono także ścieżki dydaktyczne m.in. Ścież ka przyrodnicza wokół Kotłów Wielkiego i Małego Stawu, Transgraniczna ścieżka dydaktyczna ”Polodowcowe dziedzictwo Karkonoszy”, Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna "Śląską Drogą na Śnieżkę” czy Dydaktyczna ścieżka przyrodnicza na wzgórze Chojnik .
www.karkonosze.ws

TRASY ROWEROWE

O łącznej długości ponad 300 km prowadzą przez najpiękniejsze zakątki ziemi jeleniogórskiej. W Kotlinie Jelenio górskiej wytyczono sieć tras rowerowych, z których chętnie korzystają miłośnicy dwóch kółek. Przecinają się tu międzynarodowe szlaki: ER 2 - „Szlak Liczyrzepy”, ER 6 – „Szlak Doliny Bobru” i ER 7 – „Szlak Pogórza Izerskiego”. Na rowerze można również korzystać ze szlaków poprowadzonych przez Karkonoski Park Narodowy, miedzy innymi do Strzechy Akademickiej czy Schroniska nad Łomnicką. Należy jednak pamiętać o regulaminie obowiązującym w parku narodowym.
www.rowerowakraina.com

Popularne na terenie powiatu stają się prywatne ośrodki jeździeckie. Atrakcją jest Miasteczko Western City w Ścięgnach koło Karpacza, gdzie dodatkowym urozmaiceniem jest kowbojska sceneria rodem z dzikiego zachodu. Stadniny polecają lekcje jazdy konnej w cenie od 15zł za 20-30 minut, a także oferują przejażdżki bryczkami i wycieczki konne po okolicy już za 20zł/godz., natomiast zimą kuligi zakończone ogniskiem.
Miłośnicy wspinaczki skałkowej odnajdą tutaj wiele ciekawych miejsc do uprawiania tego typu aktywności. Popularne wśród amatorów wspinaczki są Rudawy Janowickie i znane wszystkim Sokoliki, z platformą widokową. Granitowe skałki o różnej wysokości stają się wyzwaniem dla skałkowiczów. Licznie odwiedzane są także skałki w niższych partiach Karkonoszy np. Krucze Skały w Karpaczu i Szklarskiej Porębie, gdzie funkcjonują również szkółki wspinaczki oraz wypożyczalnie sprzętu.

atrakcje turystyczneatrakcje rekreacyjne